Zakończenie realizacji zajęć w ramach projektu „Kreatywne warsztaty edukacyjne”

1Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zakończyła realizację cyklu zajęć dla dzieci w ramach projektu „Kreatywne warsztaty edukacyjne” współfinansowanego ze środków darowizny otrzymanej od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach programu „Program Grantów 2023”.

W ramach projektu od 04.08.2023 r. do 09.11.2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy przeprowadziła 18 bezpłatnych warsztatów (terapeutycznych, ekologicznych, przyrodniczych, kulinarnych i plastycznych) skierowanych do dzieci z terenu gminy Trzcinica. Podczas zajęć młodzi czytelnicy mieli okazję wysłuchać opowiadań lub bajek, które czytali im pracownicy biblioteki oraz członkinie Stowarzyszenia Wsi Trzcinica „Przyszłość”. Brali również udział w quizach literackich, a za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymały nagrody rzeczowe: zestawy plastyczne, ilustrowane książki, kolorowe długopisy. Obowiązkowym punktem każdego spotkania były zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy mają okazję wykazać się swoim talentem artystycznym, kulinarnym a nawet ogrodniczym. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci oraz ich niesamowitej wyobraźni, powstały wspaniałe prace plastyczne  przedstawiające m.in. pantery, pszczoły, jesienne drzewa, grzybki z plasteliny, kolorowe zwierzaki z liści, koty i krasnale. Natomiast podczas zajęć kulinarnych tworzyli smakowite przekąski z owoców oraz słodkie misie z Nutelli, wafli i biszkoptów. W ramach zajęć ekologiczno-przyrodniczych powstały jesienne dekoracje w szkle (z szyszek, mchu chrobotka, kory i zdobnych kamieni), sympatyczne strachy na wróble ze szklanych butelek, kompozycje z suszonych z roślin i naturalnych materiałów. Dodatkowo na zajęciach nawiązujących do historii i kultury naszego kraju, dzieci tworzyły kotyliony oraz Godło Polski. Ponadto na zajęciach ekologiczno-przyrodniczych dzieci wcieliły się w małych ogrodników i samodzielnie sadziły rośliny w doniczkach. Na zakończenie zajęć mali artyści otrzymali słodkie upominki, które zabierali ze sobą do domu. Wszystkie prace, będące pokłosiem warsztatów plastycznych, były prezentowane na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy. Warsztaty były przygotowane oraz przeprowadzone przez dyrektor biblioteki Renatę Gość oraz pracownika Marię Tomalik. W ramach zadania została również wydana bajka psychoedukacyjna autorstwa Renaty Gość pt. „Tajemnicza wyprawa małych Tuptusiów” jako pomoc dydaktyczna do zajęć.

Miłym akcentem podczas ostatnich warsztatów edukacyjnych w dniu 9 listopada br. była wizyta wójta gminy Trzcinica Grzegorza Hadzika, który pogratulował małym uczestnikom osiągnięć, pomysłowości i zaangażowania w pracę twórczą. Ponadto wraz z dyrektor książnicy Renatą Gość wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Nie zabrakło również podziękowań dla Stowarzyszenia Wsi Trzcinica „Przyszłość”, za współpracę z biblioteką podczas przeprowadzania wybranych warsztatów. Dzieci oklaskami i kwiatkami podziękowały Annie Parzonce – Prezes stowarzyszenia oraz członkiniom Danucie Ilskiej, Katarzynie Prochowskiej oraz Ewie Sineckiej. Po uroczystej części spotkania, dzieci wzięły udział w warsztatach terapeutycznych inspirowanych książką „Emocje” autorstwa B. Luciani i E. Tharlet. W tym celu podzieliły się na grupy, a każda z nich miała za zadanie przedstawić w formie graficznej wybraną emocję: złość, radość, smutek, gniew i strach. Autorzy najładniejszej i najbardziej pomysłowej pracy zostali nagrodzeni zestawami plastycznymi. Spotkanie było doskonałym podsumowaniem działań przeprowadzonych w ramach niniejszego projektu.

1

1a

19

20

21

22

24