Warsztaty ekologiczne „Tworzymy ogrody w szkle”

112 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy odbyły się warsztaty ekologiczne pn. „Tworzymy ogrody w szkle”, w których wzięły udział dzieci z terenu gminy Trzcinica.

Zanim jednak uczestnicy zabrali się za tworzenie swoich „małych ekosystemów”, wysłuchali kilku wierszy z książki „Jak być eko czyli wiersze o ekologii”, z których dowiedzieli się czym jest ekologia oraz jakie ma ona znaczenie dla świata. Ponadto z książki pt. „Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody” poznali cechy charakterystyczne drzew, ich historię oraz nauczyli się rozpoznawać ich wiek na podstawie słoi. Dodatkowo mieli możliwość oglądać przepiękne ilustracje, które pozwoliły im lepiej przyswoić nowe informacje na temat otaczającej nas przyrody. Po części edukacyjnej przeprowadzono quiz, w którym uczestnicy mieli okazję wykazać się nowo zdobytą wiedzą. Wyłonieni laureaci zostali nagrodzeni zestawami plastycznymi oraz kolorowymi długopisami z zawieszką, które wręczyła im dyrektor trzcinickiej książnicy Renata Gość.  Następnie „mali ekolodzy” przeszli do głównego punktu spotkania czyli tworzenia „ogrodu w szkle”. Uczestnicy po wysłuchaniu wskazówek prowadzących, krok po kroku tworzyli unikatowe kompozycje warstwowo nakładając do szklanego naczynia keramzyt, ziemie, cebulki żonkili, dekoracyjne kamyki oraz mech chrobotek. Swoje dzieła uwieńczyli kolorowymi sznurkami, dzięki czemu prezentowały się zachwycająco. Z pewnością będą piękną ozdobą każdego pomieszczenia w domu. Na zakończenie warsztatów wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia a za swoje zaangażowanie i twórcza pracę zostali poczęstowani lizakami.

Warsztaty zostały przygotowywane oraz przeprowadzone przez dyrektor książnicy Renatę Gość oraz pracownika Marię Tomalik. Udział w warsztatach pozwolił dzieciom poszerzyć wiedzę na temat ekologii, pielęgnacji roślin, różnych rodzajów drzew, poszanowania przyrody a także rozwinąć zdolności manualne, kreatywność i samodzielność.

Działanie realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Biblioteki pełne dobrej energii” prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.

1

3

4

5

9

11

15