VII finał kampanii społecznej – Cała Polska czyta dzieciom

16 lutego 2009 r. w warszawskim Teatrze Żydowskim odbyła się gala podsumowująca siódmy rok prowadzenia przez Fundację ABCXXI kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat honorowy nad uroczystością objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. W spotkaniu uczestniczyła Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, koordynator wojewódzki kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

VII Finał kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, której głównym koordynatorem jest Fundacja ABCXXI, odbył się w warszawskim Teatrze Żydowskim. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej, Piotr Żuchowski – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka oraz przedstawiciele świata polityki, mediów, kultury. Uroczystość rozpoczęła się wykładem prof. Andrzeja Zolla. Gala poprowadzona przez Kabaret Moralnego Niepokoju stała się dla organizatorów okazją do podziękowania licznym wolontariuszom oraz firmom i instytucjom, które promują kampanię czytania i na różne sposoby wspierają działania Fundacji. Również dla placówek z powiatu kępińskiego współpracujących z koordynatorem wojewódzkim, członkiem Rady Koordynatorów Fundacji ABCXXI, Renatą Gość, zostały przyznane dyplomy od Fundacji ABCXXI.
Podczas gali wręczono doroczne nagrody w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Nagrodę specjalną za całokształt twórczości otrzymał profesor Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, autor książek dla dzieci takich jak „Bromba i inni” czy „Antycyponek”, jak również Małgorzata Kożuchowska za całokształt pracy na rzecz najmłodszych i współpracę z Fundacją. Również nagrodzony został Krzysztof Gacek (PKO Bank Polski) za wspieranie działań Fundacji, w tym przekazanie kolekcji książek „Cała Polska czyta dzieciom” placówkom bibliotecznym i szkolnym.
Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” ma na celu zachęcenie rodziców i wychowawców do codziennego 20-minutowego głośnego czytania dzieciom. Do najważniejszych imprez zainicjowanych przez Fundację należą: czerwcowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, cykl imprez pt. „Czytanie zbliża” integrujących dzieci niepełnosprawne i zdrowe, Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, Mikołajki z Mikołajkiem. Do ogłoszonych przez Fundację programów „Czytające szkoły” i „Klub Czytających Przedszkoli” przystąpiło już ponad 1300 szkół i ponad 1200 przedszkoli z całego kraju.

Dedykację dla Czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy pisze prof. Joanna Papuzińska.

Dodaj komentarz