Spotkanie z Cezarym Żakiem

żak_113 września br. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy gościła Cezarego Żaka – aktora telewizyjnego i teatralnego, znanego m. in. z seriali: „Miodowe lata” i „Ranczo”, autora książki „Moja skuteczna dieta. 12 kroków do dobrej wagi”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez trzcinicką bibliotekę „Z książką w świat przygody, wartości i wiedzy” i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bardzo licznie zebranych mieszkańców (głownie seniorów) Gminy Trzcinica powitała dyrektor biblioteki – Renata Gość. Na spotkanie przybyli m. in. Wójt Gminy Trzcinica – Grzegorz Hadzik, Sekretarz Gminy Trzcinica – Renata Ciemny, proboszcz trzcinickiej parafii – ks. kanonik Wiesław Cieplik, Przewodniczący Rady Gminy Trzcinica – Zdzisław Mikołajczyk, radni Gminy Trzcinica Krzysztof Ostrowski, Irena Perlitius, Grzegorz Hojka, Stanisław Polowy oraz czytelnicy biblioteki. Dyrektor książnicy przedstawiła pokrótce zebranym gościom sylwetkę oraz dorobek artystyczny gościa specjalnego – Cezarego Żaka. Zgromadzone osoby wysłuchały konwersacji prowadzonej między Panem Cezarym a dyrektor książnicy – Renatą Gość. W trakcie jej trwania padło wiele ciekawych pytań oraz wyczerpujących, szczerych, a czasem zabawnych odpowiedzi. Osoby uczestniczące w spotkaniu także miały okazję zadawać znanemu aktorowi pytania. W trakcie spotkania można była pozyskać autograf autora, a także zapozować do wspólnego zdjęcia.

żak_1

żak_2

żak_3

Na koniec spotkania dyrektor biblioteki serdecznie podziękowała Panu Cezaremu bukietem kwiatów i upominkiem. Do życzeń dołączył się również wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik oraz przewodniczący Rady Gminy Trzcinica Zdzisław Mikołajczyk Następnie dyrektor GBP zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnych rozmów i wymiany wrażeń przy specjalnie przygotowanym na tę okazję poczęstunku.

żak_4

żak_5

żak_6

żak_7

Cezary Żak jest jednym z najbardziej znanych i lubianych gwiazdorów małego ekranu.  Urodził się w Brzegu Dolnym, jest absolwentem PWST we Wrocławiu, którą ukończył w 1986 r. Przed kamerami zadebiutował w 1993 r. rólką w serialu „Czterdziestolatek- 20 lat później”. Do dnia dzisiejszego ma na swoim koncie role w wielu znanych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Mogliśmy go podziwiać między innymi w „Cwale” Zanussiego, „Pułkowniku Kwiatkowskim” Kutza, „Killerze” Machulskiego, a także w „Zemście” Andrzeja Wajdy i filmach Marka Koterskiego. Zasłynął za sprawą popularnego sitcomu ,,Miodowe lata”, w którym wcielał się w postać egoistycznego i bardzo pomysłowego Karola Krawczyka. Rolę tę powtórzył później w spin-offie serialu ,,Całkiem nowe lata miodowe”. W 2006 roku dołączył do obsady serialu „Ranczo”. W latach 2010-2011 grał także główną rolę w serialu „Ludzie Chudego”. W swoich filmach był wielokrotnie obsadzany, na zasadzie przeciwieństwa postaci, w duecie aktorskim z Arturem Barcisiem. W 2017 roku został jurorem w programie ,,The Brain. Genialny Umysł” w telewizji Polsat. W latach 1990-95 występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w latach 1995-96 w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Od 1997-2006 r. aktor Teatru Powszechnego w Warszawie. Obecnie związany z teatrami Krystyny Jandy Och-Teatr i Teatr Polonia.