Spotkanie z biblioteką w ramach warsztatów kulturalno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży

1Podczas kolejnych środowych warsztatów realizowanych w ramach projektu pn. „Abyśmy pamiętali!”, które odbyły się 9 sierpnia 2023 roku, dzieci poznały nowe opowiadanie, stworzyły wspaniałe prace oraz zdobyły wiele atrakcyjnych nagród.

Na samym początku spotkania, uczestnicy zajęli wybrane przez siebie miejsca i przystąpili do wysłuchania nowego fragmentu książki pt. „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych, której pewną część poznały już tydzień temu. Przedstawione losy skupiały się wokół przedwojennej apteki prowadzonej na terenie warszawskiego getta oraz głównych bohaterów, którzy otrzymali pomoc w opisywanym budynku. Dzieci z wielkim zaciekawieniem przysłuchiwały się treści książki oraz skupiały się na tym, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów z opisywanej historii.

Następnym krokiem naszego spotkania był mini quiz, który miał wyłonić kolejną grupę zwycięzców poprzez udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania. Tego dnia dużą znajomością poznanej historii odznaczyli się: Iga Mega, Zuzanna Trzęsicka oraz Leon Gatner. Do laureatów trafiły różnorodne przybory plastyczne, a sami nagrodzeni ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Zaraz po zakończeniu quizu, wszystkie dzieci rozpoczęły tworzenie swoich prac. Zadaniem każdego z uczestników zajęć było przygotowanie kolorowego pudełeczka na lekarstwa. Wcześniej dzieci otrzymały specjalny szablon oraz dowiedziały się jak odpowiednio wykonać takie pudełeczko. Zwieńczeniem prac był specjalny napis „Apteka pod Orłem”, który został umieszczony na pokrywce skrytki i był jednocześnie nawiązaniem do opowiadania pn. „Pan Apoteker”. Na dzieci tego dnia czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie rozdane zostały również tematyczne kolorowanki. Przedstawiały one samego aptekarza oraz wnętrze miejsca, które stanowiło nasz główny motyw spotkania.

Podczas ostatnich chwil warsztatów wykonane zostało grupowe zdjęcie. Dla uczestników nie zabrakło też słodkiej niespodzianki. Wszyscy opuścili bibliotekę w wyśmienitych nastrojach, w pełni zadowoleni ze swoich prac.

Zadanie realizowane jest w ramach programu „Patroni Roku 2023” i współfinansowane ze środków Darowizny otrzymanej od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej. Dodatkowo nad projektem honorowy patronat objął wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik. Wszystkie prace zostaną udostępnione na specjalnej wystawie, która zostanie umieszczona w Filii Bibliotecznej w Laskach.