Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

27 września 2012 r. do siedziby Filii Bibliotecznej w Laskach przybyli na spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II z Lasek. Organizatorem tego ciekawego spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy. 

Wszystkich przybyłych zaproszonych na spotkanie uczniów wraz nauczycielami, jak również samego podróżnika powitała Renata Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.
 

Podczas prelekcji dzieci poznały losy niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947. W trakcie spotkania prezentowane zostały archiwalne zdjęcia oraz film przedstawiający zabawę misia Wojtka z żołnierzami w obozie szkoleniowym na Bliskim Wschodzie. Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak wyglądał szlak bojowy Armii Andersa, jakie znaczenie miała bitwa o Monte Cassino oraz że w wojnach na przestrzeni wieków towarzyszyły ludziom zwierzęta (konie, wielbłądy, słonie, osły, psy, gołębie). Opowieść o Wojtku to nie tylko zabawa i lekcja historii, ale także okazja, by zastanowić się wspólnie nad rolą zwierząt w naszym życiu, tych, które są naszymi przyjaciółmi, pracują wspólnie z ludźmi, towarzyszą nam w życiu codziennym oraz w wyjątkowych sytuacjach – mówił podczas spotkania pasjonat i podróżnik Łukasz Wierzbicki.

Łukasz Wierzbicki jest redaktorem, biografistą, autorem książek dla dzieci. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w Dziadku i niedźwiadku opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, a w powieści Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana podróż Benedykta Polaka do Mongolii. Z zamiłowania podróżnik, odbył wiele wypraw do Afryki, Azji i Ameryki.

Na zakończenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy oraz Cecylia Pilarska – kierownik Filii Bibliotecznej w Laskach, jak również sami uczniowie podziękowali autorowi za niezwykle interesujące i opowiedziane z pasją spotkanie, po czym wręczyli podróżnikowi upominki i kwiaty. Łukasz Wierzbicki wpisał się do kroniki zespołu Szkół im Jana Pawła II i bibliotek. Autor podpisywał książki i pozował do zdjęć do ostatniego chętnego.