Spektakl promujący czytelnictwo pt. „Skradzione mądrości”

spektakl_2016_27 marca 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy odbył się spektakl promujący czytelnictwo „Skradzione mądrości”. Widzami przedstawienia teatralnego były dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy oraz kl. II Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Laskach wraz z nauczycielami.

„Skradzione mądrości”, to spektakl, który pokazuje jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. ,,Skradzione mądrości” to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą.
spektakl_2016_1
W spektaklu teatralnym przedstawiona została historia Skrzata, który do tego stopnia był pochłonięty literaturą, że niemal nie zauważał prawdziwego świata. Nie przeżywał prawdziwych przygód, nie miał przyjaciół. Kiedy Sowa skradła cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym ,,symbolem mądrości”, Skrzat postanowił go odzyskać. Wyruszył na prawdziwą przygodę. Na swojej drodze spotkał Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbował rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czytał, miał słabą wyobraźnię, nie potrafił logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazała się niezbędna. Razem ruszyli pokonać Sowę, a przy okazji nauczyli się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek został schwytany przez Sowę, Skrzat musiał stawić jej czoła sam. Wyzwał ją na pojedynek w  wiedzy o książkach, który wygrał. Skruszona Sowa dowiedziała się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać – wystarczy skorzystać z biblioteki. Donek postanowił więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonał się, że również prawdziwy świat wart jest uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspólnie wspaniałe przygody.
spektakl_2016_2

spektakl_2016_3

spektakl_2016_7Wiosennymi bukietami kwiatów i gromkimi brawami dzieci podziękowałyaktorom Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”  z Krakowa, zaproszonymi do trzcinickiej placówki przez Renatę Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.
spektakl_2016_5

spektakl_2016_6