Rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu pn. „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”

szopka_2015_8Uzupełnieniem bożonarodzeniowych misteriów, będącym przypomnieniem o narodzeniu w stajence na sianie  Dzieciątka Jezus, o przybyciu Trzech Króli z darami i znaczącym wiele pokłonie jest budowanie szkopek bożonarodzeniowych.

Już dawniej szopkowe i jasełkowe opowieści wyjawiały tajemnicę Bożych Narodzin. Tworzenie tradycyjnych szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i straty zwyczaj, dużo straszy niż ozdabiane choinki. Pierwotnie szopki stawiano i budowano dla celów parafialnych. Przyjmuje się powszechnie, że szopki te zaczęły pojawiać się także w domach prywatnych dopiero od XVIII wieku. Polskie szopki są pochodzenia włoskiego. Tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. Są one niezbędnym elementem Bożego Narodzenia. Od samego początku otoczona szczególną czcią chrześcijan jest miejscem narodzin Chrystusa.
Od kilku lat w kalendarzu imprez kulturalnych Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, odnajdujemy konkursy i wystawy nawiązujące do polskiej tradycji, zwyczajów, kultury. W tym roku trzcinicka biblioteka przy współpracy Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy zorganizowała  rodzinny konkurs świąteczny pn. „Najpiękniejsza Szopka Bożenarodzeniowa”. Zgodnie z założeniami konkursu do wykonania szopek zostały zaproszone całe rodziny: dzieci, rodzice, dziadkowie.  Łącznie na konkurs zostało zgłoszonych 19 stajenek betlejemskich. Na zaproszenie dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renaty Gość do jury oceniających przyniesione małe dzieła rodzinne zasiedli: Ks. kan Wiesław Cieplik – proboszcz, Helena Hewelt – przedstawicielka Rady Sołeckiej w Trzcinicy, Aneta Jędryca – kierownik Publicznego Przedszkola Samorządowego w Trzcinicy, Danuta Wieczorek – nauczyciel ZS w Laskach, Zbigniew Ozdoba  – przedstawiciel Parafii oraz Agnieszka Kałka i Ewa Jendryca – pracownice biblioteki. Autorzy stajenek wykazali się niezwykłą pomysłowością, zarówno odnośnie formy szopki, jak również wykorzystanego do jej budowy materiału: drewna, papieru, włóczki, szyszek, mchu i kory, a nawet ciasta. Jury ocieniało między innymi: pomysłowość, estetykę pracy oraz trwałość konstrukcji, walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka), oryginalne ujęcie tematu, nawiązanie do tradycji, ogólne wrażenie artystyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy.
szopka_2015_1
I Miejsce: Maja Tomalik z rodzicami i babcią Janką (POMIANY)
szopka_2015_2
II Miejsce: Agnieszka, Krzysztof, Michał Czekała (TRZCINICA)
szopka_2015_3
III Miejsce: Staś i Wojtek z rodzicami Anną i Sławomirem Woźniak (BOREK)
szopka_2015_4
Wyróżnianie I: Amanda z rodzicami Anną i Piotrem Juszczak (TRZCINICA)
szopka_2015_5
Wyróżnienie II: Amelia, Szymon, Magdalena Tomalik (POMIANY)
szopka_2015_6
Wyróżnienie III: Krystyna i Franciszek Skiba (IGNACÓWKA PIERWSZA)
szopka_2015_7
Nagroda Organizatorów: Beata, Michał Ozdoba, Monika Parzonka, Krystyna Żurawka (JANÓWKA)
Wręczenie nagród laureatom konkursu w postaci zastaw stołowych, książek, przyborów szkolnych, jak również lubianych przez wszystkich słodyczy nastąpi w styczniu 2016 r. Wszystkie zgłoszone szopki zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie biblioteki w Trzcinicy, którą można oglądać do 31 stycznia 2016 r.
szopka_2015_8

szopka_2015_9
Wystawa w bibliotece