region

„Poznajemy swój region”

29 listopada 2007 r. w Trzcinicy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego pn. „Poznajemy swój region” połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej.

Organizatorem konkursu plastycznego oraz fotograficznego była Fundacja Wrota Wielkopolski oraz Gminna Biblioteki Publiczna w Trzcinicy. Organizacją konkursów oraz przygotowaniem wystawy zajęła się Renata Gość, przewodnicząca Rady Fundacji, dyrektor GBP w Trzcinicy wraz ze stażystką biblioteki Alicją Gnacy. Na imprezę do restauracji „Centrum” przybyło 50 zaproszonych gości: Grzegorz Grzunka – prezes Fundacji Wrota Wielkopolski, Romuald Trzepizur – sekretarz, wicewójt Urzędu Gminy w Trzcinicy, Zdzisław Mikołajczyk, przewodniczący Rady Gminy w Trzcinicy, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wielkim Buczku, Hanna Smyrek, dyrektor Zespołu Szkół w Laskach, przedstawiciele Zarządu i Rady Fundacji, członkowie komisji konkursowej, jak również laureaci konkursów wraz z opiekunami ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz bibliotek publicznych.

 

 Celem konkursu fotograficznego oraz plastycznego było poznawanie piękna przyrody i zabytków swojej miejscowości i regionu, rozwijanie poczucia tożsamości regionalnej, pogłębianie wiadomości o miejscu zamieszkania, jak również wspieranie aktywności twórczej mieszkańców. Przedmiotem prac plastycznych oraz zdjęć były zabytki, krajobrazy, przyroda, ciekawe i urokliwe miejsca obszaru Wrót Wielkopolski, tj. gmin na terenie których mieszkają uczestnicy konkursu. Konkursy adresowane są dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, mieszkającej na terenie Gmin: Baranów, Trzcinica, Łęka Opatowska oraz Rychtal. W ramach konkursów do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy zostało nadesłanych 100 zdjęć oraz 61 prac plastycznych. Komisja konkursowa w składzie: Leokadia Szwancar (przewodnicząca) – artysta plastyk, Grzegorz Grzunka – prezes Fundacji Wrota Wielkopolski, Renata Gość – przewodnicząca Rady Fundacji, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, Bożena Henczyca – członek Zarządu Fundacji, zajmuje się fotografią, Justyna Muszalska – członek Rady Fundacji, zajmuje się fotografią, Barbara Olejnik – nauczyciel plastyki w Zespole Szkół w Trzcinicy, Małgorzata Kula – kierownik Biblioteki Publicznej w Perzowie, Edyta Możdżanowska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie, Mirosław Sokołowski – pracownik GCI w Baranowie, przyznała łącznie 6 Nagród Głównych oraz 20 wyróżnień. W konkursie fotograficznym Nagrodę Główną (rower górski) w kategorii „Architektura” otrzymała Marta Janicka ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Buczku za zdjęcie „Pałac w parku w Wielkim Buczku”, natomiast Nagrodę Główną (aparat cyfrowy) w kategorii „Pejzaż” została przyznana Dominice Oleś z Zespołu Szkół w Laskach za zdjęcie „Ścieżka przez las w Nowej Wsi”. Natomiast w konkursie plastycznym w kategorii szkoły podstawowej dwa pierwsze równorzędne miejsca zostały przyznane: Przemysławowi Skibie ze Szkoły Podstawowej w Drożkach za pracę „Kościół w Drożkach” (rower górski) oraz Katarzynie Wierzbińskiej z Zespołu Szkół w Słupi p.Kępnem za pracę „Kościół w Słupi” (rower), drugie miejsce otrzymała Daria Gruszka ze Szkoły Podstawowej w Rychtalu za pracę „ Rezerwat Studnica” (dwu tomowy słownik polsko-angielski). W kategorii gimnazjum Nagrodę Główną (aparat cyfrowy) otrzymała Paulina Giel z Gimnazjum w Opatowie za pracę „Budka dla ptaków”. Laureaci konkursów oraz wszyscy wyróżnieni otrzymali również wydawnictwa encyklopedyczne. Prace laureatów można było obejrzeć w wydanym w okolicznościowym folderze.

Wystawę pokonkursową można było oglądać w sali na I piętrze w restauracji „Centrum”, następnie została przeniesiona do GBP. Projekt został współfinansowany ze środków Pilotażowego Programu Leader+ Schemat II.
Wyróżnienia w konkursie plastycznym i fotograficznym

Damian Ober „Pomnik JELENIE ROGI w lasach rychtalskich”, Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku
Monika Poprawa „Wrześniowe fiolety”, Szkoła Podstawowa w Drożkach
Sara Łapińska „Natura”, Szkoła Podstawowa w Drożkach
Agnieszka Jeż „Tajemnicza brzoza”, Zespół Szkół w Laskach
Aleksandra Zielińska “Jesienny skarb”, „Ścieżka do szczęścia”, Zespół Szkół w Laskach”
Maciej Gawlik „Pejzaż jesienny”, Szkoła Podstawowa w Trzebieniu
Bartłomiej Górecki „Las jesienią”, Szkoła Podstawowa w Trzebieniu
Paulina Gąszczak „O czym marzą drzewa”, „Zaczarowany park”, „Zachód Słońca nad stawem”, Szkoła Podstawowa w Trzebieniu
Katarzyna Zimoch „Jesienny pałac”, Gimnazjum w Opatowie
Krystian Młodzik „Stara wieża ciśnień w Rychtalu”, Gimnazjum w Rychtalu
Eliza Czyż „Barwy jesieni”, Szkoła Podstawowa w Trzebieniu
Jan Ostrysz „Jesień w parku”, „Jesień w parku”, „Jesień w parku”, Szkoła Podstawowa w Drożkach
Sandra Łukaszczyk „Grobowiec na cmentarzu w Wielkim Buczku”, Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku
Izabella Gibek „Jesienne drzewo”, Szkoła Podstawowa w Trzebieniu
Katarzyna Ostrowska „Mój ulubiony widok”, Szkoła Podstawowa w Siemianicach
Patrycja Rozik „Kościół drewniany w Laskach”, Zespół Szkół w Laskach”
Nina Trzęsicka „Budynek stacji kolejowej”, Zespół Szkół w Laskach
Ilona Hadryś „Kościół w Słupi”, Zespół Szkół w Słupi p.Kępnem
Marta Dąbrowska „Pałac w Słupi”, Zespół Szkół w Słupi p.Kępnem
Paulina Kędzia „Studnica”, Szkoła Podstawowa w Rychtalu.

 

 

Dodaj komentarz