„Pory roku” w Filii Bibliotecznej w Laskach

122 czerwca br. w Filii Bibliotecznej w Laskach odbyły się kolejne warsztaty czytelniczo-plastyczne dla dzieci prowadzone w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy pn. „Literackie teatrałki dla dzieci” realizowanego w ramach Programu Rządowego „Partnerstwo dla książki”.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się skąd bierze się dzień i noc oraz dlaczego zmieniają się pory roku. A wszystko za sprawą teatrzyku kamishibai, zza którego popłynęła bajka pt. „Pory roku” autorstwa prof. Stanisława Czachorowskiego. Opowiadanie miało charakter edukacyjny, przez co uczestnicy warsztatów wynieśli z niego wiele interesujących ciekawostek. Po przedstawieniu został rozegrany mini quiz literacki, a jego zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Następnie mali artyści zabrali się do pracy twórczej. Wykorzystali do tego brystole, pisaki, pastele oraz bibułę. Podczas zajęć dzieci zostały podzielone na cztery grupy, każda grupa otrzymała brystole w kolorze pasującym do konkretnej pory roku (wiosna – zielony, lato – żółty, jesień – pomarańczowy, zima – niebieski). Następnie stworzyły karty narracyjno-obrazkowe do teatrzyku kamishibai przedstawiające drzewa odpowiadające danemu sezonowi. Na zakończenie dzieci zostały nagrodzone cukierkami, które zabrały ze sobą do domu. Wszystkie prace, będące pokłosiem warsztatów artystycznych, można oglądać na wystawie w Filii Bibliotecznej w Laskach.

Warsztaty czytelniczo-plastyczne w Laskach zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez bibliotekarz Marcelinę Kuboszek. Zadanie jest realizowane w ramach Programu Rządowego „Partnerstwo dla książki” i zostało dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.