Koncert „Lata 20., i 30. na WYNOS!”

131 lipca br. na skwerze przed Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy z inicjatywy Stowarzyszenia Operetka Wrocławska odbył się plenerowy koncert „Lata 20., i 30. na WYNOS!”. Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Powiatu Kępińskiego. Natomiast jego organizacją zajęła się Gmina Trzcinica oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy.

Po ubiegłorocznym sukcesie „Operetki na WYNOS!” Stowarzyszenie Operetka Wrocławska ponownie zawitała z cyklem koncertów do Powiatu Kępińskiego. W plenerowym recitalu przed trzcinicką biblioteką udział wzięli znakomici śpiewacy: Mariola Augustyn – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Damian Domalewski – tenor, a wydarzenie poprowadził Maciej Michałkowski, który opowiadał ciekawostki i anegdoty związane z prezentowanymi utworami. Spektakl uświetnili również tancerze Teatru Scena Kamienica. Podczas koncertu artyści przenieśli odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: „Powróćmy jak za dawnych lat…”, „Jesienne róże”, „Zimny drań”, „Umówiłem się z nią na 9″, „Brunetki, blondynki”, „Ach, śpij kochanie”, „Gramofonomanka”, „Na pierwszy znak”, „Ta mała” i wiele innych. Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu (2020). W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych projektów społeczno-kulturalnych: koncertów, spektakli, recitali i widowisk. W ramach projektów kulturalnych, odbywają się koncerty plenerowe: „Lata 20., lata 30. na WYNOS!”, które są organizowane nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych odbiorców, a często osób wykluczonych z dostępu do dóbr kultury.

W  Trzcinicy, w tym wyjątkowym recitalu muzycznym, wzięło udział około dwustu mieszkańców, a wśród nich także wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renata Gość, członek Zarządu Powiatu Kępińskiego, a jednocześnie sekretarz Gminy Trzcinica Renata Ciemny, przewodniczący Rady Gminy Trzcinica Zdzisław Mikołajczyk, proboszcz Parafii Trzcinica ksiądz kanonik Mariusz Buczek oraz radni Rady Gminy Trzcinica.  Każdy utwór widzowie nagradzali gromkimi brawami. Publiczność oczarowana niezwykłym talentem artystów na pewno na długo pozostawi w pamięci to wydarzenie. Po koncercie swoje wyrazy uznania i gratulacje wspaniałym wykonawcom przekazali: wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renata Gość oraz sekretarz Gminy Trzcinica Renata Ciemny. Wspólna fotografia artystów z mieszkańcami Gminy Trzcinica zakończyła piękny koncert przed trzcinicką książnicą.

Dla dzieci uczestniczących w wydarzeniu zostały przygotowane przez dyrektor biblioteki Renatę Gość oraz bibliotekarzy Marię Tomalik i Marcelinę Kuboszek różne niespodzianki. Przed koncertem odbyła się biblioteczna loteria, w której do wygrania były zestawy plastyczne. A na zakończenie muzycznego spektaklu najmłodsi zostali obdarowani balonami, słodyczami oraz kolorowankami nawiązującymi do polskiej piosenki retro.