Jesienne dekoracje w szkle

1Podczas warsztatów przyrodniczych, które odbyły się 2 października br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy, dzieci tworzyły jesienne dekoracje w szkle. Zainspirowała ich do tego aktualna pora roku, która przynosi ze sobą dary natury idealnie nadające się do tworzenia małych dzieł sztuki.

Zanim jednak dzieci zabrały się za tworzenie swoich jesiennych kompozycji, wysłuchały „Bajki o prawdziwym Szewczyku Dratewce” przedstawionej w formie teatrzyku kamishibai. Poznali historię dzielnego chłopca, który nikogo nie pozostawił na łasce losu, zawsze służył radą i pomocą. Dzięki dobremu sercu poznał nowych przyjaciół, którzy odwdzięczyli się za okazane wsparcie. Legenda o Dratewce to opowieść o niesieniu pomocy innym, współpracy i szacunku dla innych istot, nawet tych najmniejszych. Morał tego opowiadania pokazał dzieciom, że warto być dobrym w stosunku zarówno do ludzi i zwierząt poprzez pomaganie innym, ponieważ dobro zawsze wraca.

Uczestnikom bardzo spodobała się opowieść, na postawie której przeprowadzono quiz literacki. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali od dyrektor książnicy Renaty Gość nagrody – zestawy plastyczne. Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe z tworzenia jesiennych dekoracji w szkle. Do komponowania swoich małych dzieł sztuki dzieci wykorzystały ozdobne kamyki, mech chrobotek w różnych kolorach, szyszki oraz korę. Wszystkie materiały starannie układały w szklanym naczyniu aby pięknie się prezentowały.  Za swoje zaangażowanie podczas zajęć zostały dodatkowo nagrodzone  słodkościami.

Warsztaty zostały przygotowywane oraz przeprowadzone przez dyrektor biblioteki Renatę Gość oraz pracownika Marię Tomalik. Zadanie jest realizowane w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy pn. „Kreatywne warsztaty edukacyjne” i współfinansowane ze środków darowizny otrzymanej od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.