Gra wiejska zorganizowana przez GBP w Trzcinicy

Gra_wiejska_1Niesamowite emocje i fantastyczna zabawa towarzyszyła mieszkańcom gminy Trzcinica podczas gry wiejskiej zorganizowanej przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy w ramach projektu: „(Nie)znane dzieje Ziemi Trzcinickiej” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

W niedzielę, 8 września 2019 r. mieszkańcy gminy Trzcinica wzięli udział w terenowej grze wiejskiej. Po przybyciu wszystkich drużyn do Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy i powitaniu przez dyrektor trzcinickiej książnicy Renatę Gość, grupy uczestniczące w grze ruszyły w trasę odgadywać zagadki historyczne.
Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy skierowała zaproszenia do 10 przedstawicieli różnych grup mieszkańców gminy: sołectw, strażaków, przedstawicieli stowarzyszeń, nauczycieli, radnych, pracowników Urzędu Gminy oraz parafii. W grze wiejskiej polegającej na odgadywaniu zagadek historycznych wzięły udział zespoły 4-osobowe. Gra polegała na odszukaniu z mapą 4 miejsc na terenie miejscowości Trzcinica. W każdym punkcie czekały na uczestników zadania do wykonania. Za każde poprawnie wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali punkty. Stacje kontrolne gry były ulokowane w siedzibie biblioteki, przy Urzędzie Pocztowym, przy tablicy pamiątkowej umiejscowionej na Urzędzie Gminy oraz przy kościele parafialnym. Na zakończenie drużyny spotkały się w trzcinickiej książnicy, gdzie odbyło się podsumowanie gry i wręczenie nagród. Rywalizacja pomiędzy grupami była bardzo wyrównana Zwycięska drużyna – grupa parafialna z Trzcinicy (Andrzej Stefański, Zbigniew Ozdoba, ks. Wiesław Cieplik oraz Adam Żłobiński) zdobyli największą ilość punktów (15) i jako jedyna drużyna odpowiedziała poprawnie na pytanie otrzymane w „Skarbnicy Mądrości”, które brzmiało „Ile  książek liczył księgozbiór Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy na dzień 31 grudnia 2018 roku?”. Tuż za nimi uplasowały się kolejne dwie grupy z ilością 14 punktów. Po wręczeniu nagród wszystkim drużynom, tj. kubków z wizerunkiem trzcinickiej biblioteki i kościoła parafialnego (fot. Renata Gość) oraz ulicy Jana Pawła II (fot. Tomasz Gartner), laureatom konkursu została wręczona nagroda w wysokości 1.200 zł (po 300 zł dla każdego uczestnika grupy). Po półtoragodzinnej wędrówce po wiosce dla uczestników gry i komisji był przygotowany poczęstunek. W organizacji niedzielnej gry wiejskiej bibliotece pomogło Stowarzyszenie Wsi Trzcinica „Przyszłość”.
Gra wiejska była żywą lekcją historii, która nie tylko pogłębiła wśród mieszkańców wiedzę o historii Trzcinicy, ale również była świetną zabawą, która przyczyniła się do integracji mieszkańców gminy Trzcinica.

Gra_wiejska_1

Gra_wiejska_2

Gra_wiejska_3

Gra_wiejska_4

Gra_wiejska_5

Gra_wiejska_6

Gra_wiejska_7

Gra_wiejska_8

Gra_wiejska_9

Gra_wiejska_10

Materiał dostępny na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA).