Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy z wyróżnieniem „Biblioteka Przyjazna dzieciom”!

DSCN2544Zakończyła się 2. edycja ogólnopolskiej akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom organizowana przez Przystanek Rodzinka. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy, jako jedyna w południowej Wielkopolsce otrzymała ten zaszczytny tytuł i znalazła się na ogólnopolskiej mapie „Bibliotek Przyjaznych dzieciom”.

 Inicjatywa ta promuje czytelnictwo i instytucje je wspierające. Zwraca także uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej, ale i tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka. Głęboko zakorzeniona w Przystanku Rodzinka idea wychowania dzieci poprzez czytanie stanowi podstawę inicjatywy. Wspólny czas poświęcony lekturze książek i rozmowie inspirowanej tematami czy fabułą opowieści jest niezwykle cennym narzędziem edukacyjnym. Przystanek Rodzinka wyróżnia biblioteki, które nie tylko rozbudzają wyobraźnię i promują miłość do literatury, ale są też przestrzenią pełną ciepła, akceptacji i twórczej swobody, promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem, charakteryzują się przyjazną atmosferą, a personel biblioteki jest pomocny dziecku, dysponują kącikiem do czytania i zabawy, regularnie organizują różnego rodzaju warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania z autorami itp., posiadają ciekawą aranżację przestrzeni – np. kolorowe dekoracje, prace czytelników, tematyczne kąciki czy specjalne miejsca dla dzieci, współpracują z lokalną społecznością – np. ze szkołami i przedszkolami.

Akcji z pełnym zaangażowaniem i pasją patronowały organizacje: Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Wydawnictwo PWN i Azymut, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Gajusz, Rajd Flaminga oraz portale internetowe Mamy Mamom, CzasDzieci.pl i Bliżej Przedszkola.

DSCN2544

Certificate