Warsztaty z zakresu biblioterapii dziecięcej

Warsztaty nt. biblioterapii dziecięcej

W dniu 16 stycznia 2006r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Trzcinicy odbyły się warsztaty z zakresu biblioterapii dziecięcej. Zajęcia prowadziła Ewelina Surniak – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.


Organizatorem spotkania była Renata Gość, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy oraz członek Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zajęcia  obejmowały dwa główne zagadnienia:
- biblioterapii dziecięcej
- bajek terapeutycznych.
Termin biblioterapia wywodzi się od dwóch greckich wyrazów: biblion – co oznacza książkę i therapeo – leczę .
W Europie teksty religijne oraz świeckie włączono do leczenia chorych w XIII w. O tym, że w XXI w. biblioterapia przeżywa swój renesans, świadczy jej miejsce w światowej literaturze medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, bibliotekoznawczej. W naszym kraju również coraz chętniej sięga się po tę metodę terapii.
Dzięki literackim bohaterom uczestnik zajęć może psychicznie wzmocnić się , otworzyć na innych, spojrzeć z dystansem na swoje problemy. W przypadku dzieci identyfikacja z bohaterem ulubionej książki może pomów w wyciszeniu negatywnych emocji i lęków. Ponadto literatura rozbudza twórcze działanie dzieci, kształtuje osobowość. Jest środkiem, który pomaga w rozwiązywaniu problemów. Zawiłe problemy rodzinne, brak miłości, odrzucenie, wymagają pociechy, choćby tej płynącej z książek, których bohaterowie przeżywają podobne problemy. Ksiązka powinna być dla tych dzieci „oknem na świat”, powinna być oderwaniem od własnych przeżyć, kłopotów. Przy tym należy wskazywać lektury, które uczą żyć pozytywnie, które nastawiają aktywnie do życia, pracy, przyjaźni. Niejednokrotnie dobrze dobrana książka, może choć w część i zaspokoić potrzeby poznawcze i emocjonalne, może łagodzić napięcia i konflikty.
Natomiast bajka terapeutyczna ma na celu obniżenie lęku u dzieci. Jest uznaną techniką u dzieci w  wieku od 4 do 9 lat. Jej skuteczność zależy od wielu czynników, m.in. od odpowiedniej budowy. Główny bohater powinien przeżywać jeden lęk. Opis zawiązanych z nim emocji powinien być tak rozbudowany,, aby mały odbiorca mógł się z nim identyfikować. Informacja o tym, że bajkowy bohater przeżywa takie same emocje daje wsparcie i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. W utworze pojawiają się dodatkowe postacie, które konkretyzują i racjonalizują doznawany lęk oraz wskazują możliwość poradzenia sobie z nim. Ważną cechą tej literatury jest „czarodziejskość”. Ona bowiem sprawia, że spełniają się marzenia. Odbiorca odnosi wrażenie, że sprawuje kontrolę nad wydarzeniami, szczególnie jeśli słucha tego samego utworu jednokrotnie.

Warsztaty z biblioterapii były ostatnim z elementów projektu “Tydzień czytelnictwa w Gminie Trzcinica oraz w Powiecie Kępińskim – Książka, to ważna sprawa” realizowanego ze środków Ministra Kultury – Programu Operacyjnego “Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”. Nad realizacją projektu współpracowały Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy oraz Urząd Gminy w Trzcinicy.

Dodaj komentarz